הקדמה

7 02 2010

לפני יותר מ 26 שנים, אליהו קומאי, פיזיקאי יוצא דופן (שהוא גם אבא שלי) גילה תגלית המסבירה רבים מהכשלים של ענף בפיזיקה התיאורטית, הנקרא חלקיקים אלמנטרים. התגלית שלו מסבירה את אחד הכוחות הבסיסיים בטבע, "הכוח החזק" – וההסבר שהיא מספקת שונה מהותית מההסברים הניתנים על ידי התיאוריות המובילות. המודל שלו פשוט להפליא, והממצאים הניסיוניים הידועים מתקבלים ממנו בטבעיות וללא התחכמות.

התיאוריה הקיימת אשר נלמדת היום באוניברסיטאות, מסבירה רק חלק מהממצאים, (וגם אז בחלק גדול מהמקרים ההסבר שהיא מספקת הינו דחוק), ואילו ממצאים ניסיוניים אחרים סותרים אותה.

למרות זאת, ולמרות שלא נסתרה לעולם, לא זכתה התיאוריה של אבי לכך שהגיעה לכלל דיון רציני.

הכתבות באתר זה קשורות לתגליות שלו בשני נושאים שונים בתכלית: הנושא הראשון החשוב יותר מבחינתו, קשור לתגלית שפורסמה ב 1984 המסבירה את הכוח החזק, והשני – סדרת מאמרים השוללים משוואה פיזיקאלית הנקראת "קליין-גורדון" והשלכות שלה. אי קיומו של בוזון היגס שייך לנושא השני.

בפיזיקה הנוכחית, הנשלטת על ידי מה שנקרא "המודל הסטנדרטי", ישנם שלושה סוגי כשלים:
1. טעויות מתמטיות – המודל מתבסס על נוסחאות מוטעות מיסודן.
2. אי התאמה לממצאים ניסיוניים – התוצאות הנחזות על ידי המודל פשוט לא קורות בניסוי.
3. פרשנות מתירנית ל"תוצאות ניסיון" ולמושג ה"הוכחה".

במהלך כמעט ארבעים השנים האחרונות, נלמד המודל הסטנדרטי באוניברסיטאות כתורה בלתי מעורערת. כתוצאה מכך, קמו כבר שני דורות של פיזיקאים אשר אינם מתעמקים בבסיס התיאורטי שלה, ובמקום זה מקדישים את מלוא מרצם ליצירת תורות אשר מעבר למודל. אם יתמוטט המודל, תיוותר אדמה חרוכה: נראה כי רוב הפיזיקאים בתחום נעדרי שליטה בכלים בסיסיים ואין להם יכולת להבדיל בין "נכון" ל"לא נכון". לא ברור כיצד יתאושש הענף מכשלון זה.

מאז ומעולם היו הנושאים הקשורים למכניקת הקוואנטים ולמודל הסטנדרטי בלתי נגישים לציבור הרחב ואפילו לרוב קהילת המדענים, כולל פיזיקאים. למתעניינים בתחום אין אפשרות להבדיל בין תיאוריה סבירה לבין תיאוריה בלתי סבירה. המשימה שלי, ככותב החומר לאתר, היא לתרום לשינוי מצב זה ולהפוך את התחום לנגיש לקהל קוראים רחב ככל האפשר. קורא בעל הבנה בתחום המדעים המדוייקים, אשר יקרא את הכתבות לגבי הכוח החזק, יוכל לראות, שאכן, חלק מרכזי במודל הסטנדרטי המכונה תיאוריית הקיו סי די, הינו לכל הפחות "חשוד מאוד" אם לא "מופרך לחלוטין".

לא כל המודל הסטנדרטי מותקף כאן. סביר להניח שחלקים מהמודל אשר אינם קשורים לקיו סי די או למשוואת קליין גורדון או לחלקיק היגס הינם נכונים, כמו למשל תפיסת שלושת הדורות של החלקיקים האלמנטרים או תהליך דרל-יאן, אשר נראים לקומאי כהישגים יפים ונכונים של הפיזיקה. כמו כן, עבודותיהם של גל-מן ונאמן שהביאו נימוקים משכנעים לקיום הקווארקים כאלמנטים המסבירים את מבנה ההדרונים מחד ועבודותיהם של פיינמן וביורקן, המבססות את התכונות הדינמיות של הקוארקים מאידך, נראים לקומאי כשרשרת של עבודות שהן מהטובות ביותר בעשורים האחרונים. עבודות תיאורטיות אלו והנסיונות הקשורים אליהן איששו את קיום הקווארקים. מבחינה היסטורית הן קדמו לקיו סי די והן בלתי תלויות בו. מסיבות אלו, ההנחה שהקווארקים יהוו אלמנט מרכזי בכל תיאוריה של הכוחות החזקים נראית כתקפה מעבר לכל ספק סביר.

לגבי עצמי – אני מתמטיקאי המעדיף לעסוק בצד המשעשע של המתמטיקה. כנער זכיתי במקום הראשון באולימפיאדה הארצית למתמטיקה של מכון וייצמן למדע. הייתי מספר פעמים אלוף עולם בפיתרון בעיות שחמט. אין לי השכלה פורמלית בפיזיקה, אך הידע שברשותי, הכרותי עם יכולותיו של אבי ומסכת הראיות המוצגת בכתבות אלו גורמים לי להיות משוכנע שאבי צודק, ובעוד זמן לא רב, כאשר חלקיק היגס לא יימצא במאיץ LHC שבצרן ועולם המדע ידרוש תשובות – אולי יחפשו גם כאן.

בהכנת הכתבות נעזרתי רבות באבי ובשני אחיי – עודד ודרור.

קריאה מהנה

עפר קומאי

מודעות פרסומת

פעולות

מידע

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: